Justice insolvenční rejstřík patří mezi velmi často používané registry. Ovšem ne každý člověk se v této problematice orientuje a ví, jak na to. V našem článku vám vysvětlíme k čemu registr slouží, kde ho najdete a jak ho můžete používat. Dále jsme pro vás připravili nezbytné informace o insolvenčním řízení, jeho zákonitostech a průběhu.
Justice insolvenční rejstřík
Co je Justice.cz
Justice.cz je oficiální server českého soudnictví, jenž na stejnojmenné webové adrese provozuje Ministerstvo spravedlnosti České republiky. Jeho obsahem jsou různé rejstříky a informace, přičemž funkcionalitu a užitečnost systému dokazuje několik ocenění. Například v letech 2006 a 2007 získal 1. místo mezi weby veřejné správy ve známé anketě Křišťálová lupa.
Co všechno na portálu Justice.cz najdete: Justice insolvenční rejstřík
- adresář soudů a soudních zastupitelství
- vše důležité o ministerstvu spravedlnosti
- kontakty a informace o rejstříku trestů
- obchodní rejstřík
- insolvenční rejstřík
- přehledy a rejstříky soudců, rozhodců, mediátorů a státních zástupců
- evidence úpadků
- přehled tlumočníků a znalců
- a mnoho dalšího
Registr dlužníků insolvence na Justice.cz se představuje
Na serveru českého soudnictví Justice.cz je možné vyhledávat a sledovat informace související s insolvenčním řízením.
Konkrétně se jedná o webovou adresu https://isir.justice.cz/isir/common/index.do. Tato databáze eviduje pouze dlužníky, kteří se v insolvenčním řízení ocitli po 1.1.2008. Tehdy vstoupil v platnost Insolvenční zákon, jehož cílem je umožnit majetkové vypořádání mezi více subjekty. Insolvenční zákon se primárně snaží o princip rovnosti mezi věřiteli, ale může tomu být v určitých situacích i jinak.
Podle jakých kritérií je možné v registru dlužníků na Justice.cz vyhledávat
- příjmení nebo názvu
- jména fyzické osoby
- identifikačního čísla – IČ
- data narození nebo rodného čísla
- obce
- spisové značky
- fáze/stavu insolvenčního řízení
- konkrétní akce (např. doplnění odvolání nebo žádosti, doložky právní moci, dohody o vypořádání SJM, doručení do ciziny apod.)
- senátní značky
- spisové značky incidenčního řízení
Při vyhledávání je potřeba počítat s tím, že pokud zadáte nedostatečně přesné údaje, nemusí být výsledek nalezen. Alternativně můžete být vyzvání k lepší identifikaci vyhledávání. To může nastat hlavně tehdy, pokud aplikace najde příliš velké množství výsledků, jenž kvůli tomu nezobrazí.
Jak vyhledat dlužníky, proti kterým bylo zahájeno konkursní nebo vyrovnávací řízení před 1.1.2008
Jak již bylo uvedeno, v registru dlužníků insolvence aplikace Justice.cz najdete pouze dlužníky od 1.1.2008. Naštěstí Ministerstvo spravedlnosti pamatovalo i na databázi před rokem 2008, ve vztahu ke konkursnímu a vyrovnávacímu řízení. K jejich vyhledávání slouží evidence úpadců, kterou najdete zde http://www.justice.cz/cgi-bin/sqw1250.cgi/upkuk/s_i8.sqw?F=U.
V evidenci úpadců je možné hledat podle:
- druhu podmínek (konkurs, vyrovnání, ochranná lhůta)
- obchodního jména
- identifikačního čísla – IČ
- obce
- spisové značky
- druhu akce
- příjmení fyzické osoby
- rodného čísla
- příjmení správce konkursu nebo vyrovnávacího řízení
Pro úplnost uvádíme ještě definici úpadku. Jde o situaci, ve které není dlužník schopen splácet svoje závazky – dluhy – věřitelům. Může se jednat buď o insolvenci (neschopnost splácet) nebo předlužení.
Neschopností splácet je stav, kdy má dlužník závazky déle než 30 dnů po splatnosti a nedokáže je zaplatit. Existuje i fikce insolvence, kdy dlužník zastaví platby a neplatí je více jak 3 měsíce a nelze je uspokojit exekucí.
V případě předlužení se jedná o situaci, kdy má dlužník více závazků než pohledávek a majetku, což přichází do úvahy u firem a podnikatelů.
Nakonec existuje i možnost hrozícího úpadku, což je předpoklad, že dlužník nedokáže zaplatit svoje závazky.
Hlavní fáze insolvenčního řízení: Justice insolvenční rejstřík
Pro komplexní přehled všech informací a dobrou orientaci je vhodné znát základní průběh insolvenčního řízení.
Zahajovací fáze
Jedná se o podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení, který se podává písemně nebo elektronicky na Insolvenční soud. Tento návrh může podat věřitel nebo dlužník. V samotném návrhu je nutné vždy uvést údaje o navrhovateli a dlužníkovi, dále je nutné dostatečně zdůvodnit předpoklad, proč by mělo u dlužníka dojít k úpadku. V případě elektronického podání musí být toto opatřeno elektronickým podpisem, ovšem je možné ho poslat i prostřednictvím datové schránky. Písemné podání musí mít úředně ověřený podpis navrhovatele.
Jestliže podává návrh na zahájení insolvenčního řízení věřitel, měl by doložit všechny uplatňované pohledávky. Je také vhodné podat přihlášku uplatňovaných pohledávek do insolvenčního řízení.
Při podání návrhu ze strany dlužníka musí být součástí doložení přehledu majetků, seznamu závazků a případná evidence zaměstnanců. Důležité jsou důkazy o úpadku nebo o tom, že úpadek dlužníkovi hrozí.
Zjišťovací fáze
Insolvenční soud zjišťuje, jestli je insolvenční řízení založeno na pravdivých skutečnostech a zda je dlužník skutečně ohrožený úpadkem. Ode dne zahájení insolvenčního řízení je majetek dlužníka blokován. Tedy obě strany – dlužník i věřitelé – musí vyčkat na výsledek insolvence.
Rozhodovací fáze
Každý věřitel má právo na uspokojení svých pohledávek, pokud se včas přihlásí do insolvenčního řízení. Tento termín běží od data zahájení insolvenčního řízení a jeho doba nikdy nepřekročí maximální termín, který může být 2 měsíce. Pokud se věřitel nestihne v termínu přihlásit, nebude do vypořádání zahrnut. Proto je vhodné sledovat Insolvenční rejstřík. Navíc je dobré vědět, že každý věřitel má právo spolurozhodovat o tom, jak bude vypořádání vyřešeno.
Možnosti řešení insolvenčního řízení: Justice insolvenční rejstřík
- Reorganizace – optimální řešení, které je preferováno, pokud je to ekonomicky možné. Reorganizace může být nejvýhodnější pro obě strany. To ovšem neznamená, že by na rozhodování měly vliv například sociální důvody.
- Konkurs – v tomto případě se jedná o zpeněžení všech pohledávek a veškerého majetku dlužníka jmenovaným insolvečním správcem. Může se jednat o klasický prodej nebo dražbu, přičemž z výtěžku prodejů jsou uspokojeni pohledávky věřitelů.
- Osobní bankrot – jedná se o oddlužení, během kterého dochází k odpuštění dluhů až ve výši 70 %. Zbývajících 30 % závazků musí dlužník zaplatit nejdéle do 5 let na základě splátkového kalendáře, který schválil Insolvenční soud. V některých případech může být odpuštěno i větší procento závazků, ale s tímto krokem musí věřitelé souhlasit.
Justice cz registr dlužníků insolvence závěr
Je zřejmě, že Justice cz registr dlužníků insolvence patří mezi velmi důležité portály, které byste měli pravidelně sledovat. To platí nejenom pro věřitele, kteří mají pohledávky po splatnosti (aby o ně úplně nepřišli), ale také pro dlužníky. Ti můžou mít díky aplikaci provozované Ministerstvem spravedlnosti rychlý online přehled o tom, jak se vyvíjí jejich insolvenční řízení. Na úplný závěr vám přejeme, abyste se do problémů s dluhy nikdy nedostali.
Chcete získat půjčku 4500,- Kč hned teď?
Půjčí opravdu téměř každému - schvalovatelnost je 96%!Vyplňte tento jednoduchý formulář a už během 10 minut jsou peníze vaše! Chci získat půjčku 4500,- hned teď!
Milan Stejskal to je jméno toho pána co jsem mu půjčil 100 000kč a prodal tahací harmoniku znač.Heligon Josef Hlaváček Louny.Dohromady to dělá i stou harmonikou 108 000kč sliboval mi a napsali jsme listinu že mě ty peníze vrátí a do dnešního dne nevrátil ani korunu.Ptal jsem se ho kdy mě ty peníze vrátí nesčíslně krát nic platné,dokonce jsem jej dal k soudu,který jsem vyhrál 2 krát u okresního a 2 krát u krajského.Už se to táhne 10 let a já čekám a stále nic se neděje.Tak nevim na co jsou soudy na co je exekuce,takovýhle lidé si dělaji co chtěji.Nevím už na koho se obrátit aby mi pomohl dostat ty peníze od toho p.Stejskala zpět.Děkuji za radu předem.Moje adresa zní: Varnsdorf ul.Lesní2959.
Vipis insonlvence
Prosím o výpis insolvence , jak na tom jsem ?!!!
Děkuji za zpětnou vazbu , za Vaše vyjádření !
Hezký večer přeji , s pozdravem Hana