Dražba nemovitostí v exekuci

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Loading...
Dražba nemovitostí v exekuci
Půjčka bez doložení příjmu online

Dražba nemovitostí v exekuci je pro dlužníka velmi nepříjemným dopadem exekučního řízení. Přesto jí může ještě předejít, pokud zná průběh celého procesu a svoje možnosti. Právě tímto směrem se zaměřuje náš článek, který by měl dlužníkům pomoci se lépe orientovat v této problematice.

Co znamená dražba

Dražba je forma prodeje majetku. Většinou se jedná o movité věci, nemovitosti, pozemky nebo podniky. Prodej je založený na principu, že zájemci o koupi postupně přihazují nad základní (vyvolávací) cenu. Tato základní cena je obvykle výrazně nižší, než tržní hodnota majetku určeného k prodeji. V některých případech se dokonce začíná od nuly.

Jak dochází k dražbě nemovitostí v exekuci a její průběh

K dražbě nemovitosti v exekuci dojde v okamžiku, když dlužník nezaplatí svoje dluhy a exekutor mu nemovitost obstaví.

Celý proces probíhá následujícím způsobem:

  1. Jestliže se dlužník a věřitel nedohodnou na uspokojivém řešení splátky dluhů, může věřitel začít vše řešit exekucí. Nejprve musí získat tzv. exekuční titul, kterým může být rozhodčí nález. Variant, jak se dobrat k exekučnímu titulu, je samozřejmě mnohem více.
  2. Následně může věřitel podat návrh na exekuci. Na jejím základě exekutor do 15 dnů kontaktuje soud, který bude o exekuci rozhodovat. Toto rozhodnutí musí soud učinit do 15 dnů.
  3. V případě kladného výsledku jsou o tomto kroku informovány exekutorem obě strany. Současně podává exekutor návrh na zápis exekuce do katastru nemovitostí. Zápisem exekuce k dané nemovitosti dochází k omezení práva vlastníka (dlužníka). Nemůže ji prodat, darovat a ani činit jiné, podobné právní kroky. Ovšem běžné užívání (tedy např. bydlení) není omezeno.
  4. Zápisem exekuce do katastru nemovitostí se předmětná nemovitost výrazně přiblížila dražbě. Přesto ještě existuje šance, že se exekutor s dlužníkem dohodne a k dražbě nemovitosti nedojde. Podmínkou ovšem je úplné zaplacení dluhů nebo alespoň dohoda o jejich postupném splácení ve formě splátkového kalendáře. Exekutor obvykle souběžně nechá znalecký určit cenu nemovitosti, aby věděl, na jaké částce by měl začít dražbu.

Dražba

  1. Pokud se exekutor a dlužník nedohodnou, vyhlásí exekutor dražbu. K tomu slouží dražební vyhláška, jenž musí splňovat zákonem určené náležitosti. Zejména místo, datum a čas dražby, popis předmětu dražby, vyvolávací cenu a dražební jistinu.
  2. Exekutor je povinen zajistit, aby dražební vyhlášku dostal dlužník, jeho manžel nebo manželka a další subjekty, kterých se celý proces dotýká. Dále musí dražbu exekutor zveřejnit na úřední desce exekutora, alternativně prostřednictvím obecního úřadu. Dražby také najdete na webu Exekutorské komory ČR, kterým je www.portaldrazeb.cz.
  3. V určeném termínu dochází k dražbě, které se může zúčastnit kdokoliv. Častou podmínkou účasti je složení dražební jistiny, tedy určité peněžní částky. To má eliminovat falešné zájemce, kteří by pak neměli dostatek peněz ke koupi. Dražba může probíhat fyzicky nebo virtuálně, za pomoci internetu.
  4. Obecně v dražbě platí, že nejvyšší nabídka vyhrává. Prodejní cena sice může převýšit odhad ceny nemovitosti, který si nechal exekutor zpracovat, ale častěji je nemovitost vydražena za méně. Pokud je cena nižší, vydělává kupující a prodělává původní majitel.
  5. Vítěz dražby nemovitosti v exekuci je povinen do určitého termínu zaplatit kupní cenu. Následně dochází k převodu nemovitosti na nového majitele a k výmazu zápisu o exekuci z katastru nemovitostí.
  6. Jestliže vydražená cena nemovitosti pokryla všechny dluhy, může být exekuce ukončena. V opačném případě má dlužník ještě větší smůlu, než si myslel. Nejenom, že přišel o střechu nad hlavou nebo o chatu na rekreaci, ale i nadále bude muset splácet zbytek dluhů. Pokud exekutor již nemá, co by mu zabavil a prodal, nejčastěji se to řeší exekučními srážkami ze mzdy.

Na co je zbytečné spoléhat: dražba nemovitostí v exekuci

Někteří dlužníci, které postihla exekuce, se snaží působit na exekutory brečením a citovým „vydíráním“. Tyto snahy jsou naprosto zbytečné a nemůžou dlužníkovi v ničem pomoci.

Důvody jsou dva. Za prvé postupuje (nebo by alespoň měl) exekutor v souladu se zákonem, který nemůže porušit. Jinak by se mohl dostat do problémů s věřitelem, kterého zastupuje. Druhý důvod je ryze ekonomický. Exekutor je za svoji práci velmi dobře placen, přičemž jeho odměna závisí právě na tom, jak úspěšně provede exekuci.

Co může dlužník proti dražbě nemovitosti udělat

Pokud byla nařízena exekuce nemovitosti, je manévrovací prostor dlužníka hodně omezený. Ve své podstatě vždy vychází z toho, jestli má k dispozici další majetek nebo příjmy. Těmi by pak mohl být schopen „vyplatit“ nemovitost určenou k dražbě v důsledku uvalené exekuce.

Vlastní peníze: dražba nemovitostí v exekuci

Pokud se dlužníkovi nějakým způsobem podařilo úspěšně ukrýt peníze před exekutorem, může dluhy před dražbou zaplatit. Tato varianta není příliš častá, jelikož oficiální úspory obvykle exekutor zabaví. A objemy ukrytých peněz nejsou příliš velké.

Prodej movitého a nemovitého majetku

I v tomto případě se nejedná o příliš reálnou variantu. Exekutor obvykle movitý majetek také zabavuje. Ale může se stát, že dlužník včas převedl např. drahý automobil na někoho jiného. To samé se může stát i u nemovitosti. Pak by bylo možné tento majetek prodat a uhradit dluhy.

Finanční výpomoc od příbuzných a známých

Jestliže má dlužník bohaté příbuzné nebo známé, může je požádat o půjčku. Pokud se za svoje dluhy dříve styděl, je při zahájení exekuce nejvyšší čas hodit stud za hlavu. Půjčka od jeho blízkých může být zvýhodněná nebo dokonce zcela bezúročná.

Půjčka na exekuci

Málokdo ví, že některé nebankovní společnosti nabízejí speciální finanční produkt, kterým je půjčka na exekuci. Ta má samozřejmě přísnější pravidla, než obyčejné půjčky. Přesto může některým dlužníkům pomoci.

Jednou z firem, které půjčku na exekuci nabízejí, je Acema. Půjčit si můžete až 300 000 Kč. Výhodou je také to, že půjčka Acema může být použita na úhradu dluhů až u 3 exekutorů! Za půjčku je potřeba ručit nemovitostí, ale dlužník má zdarma profesionální poradenství i kalkulaci. Také nebude platit žádné skryté poplatky.

Dražba nemovitostí v exekuci shrnutí

Dražba nemovitostí v exekuci je v podstatě posledním krokem k tomu, aby se věřitel dostal ke svým penězům. Dlužníci toto sice neradi slyší, ale je potřeba si uvědomit, že dluhy se musí platit. Prodej nemovitosti v dražbě je pro člověka, na kterého byla uvalena exekuce, dost nevýhodný. Pokud je to možné, měl by se pokusit s exekutorem dohodnout na úhradě svých závazků jiným způsobem. Pomoci k tomu může i půjčka na exekuci, o kterou je možné požádat online za pomoci tohoto formuláře.

Chcete získat půjčku 4500,- Kč hned teď?

Půjčí opravdu téměř každému - schvalovatelnost je 96%!
Vyplňte tento jednoduchý formulář a už během 10 minut jsou peníze vaše! Chci získat půjčku 4500,- hned teď!

Prověřené půjčky

Půjčka bez doložení příjmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Ochrana soukromí
TOPlist

Půjčka bez registru | Půjčka bez doložení příjmu | Rychlá půjčka | Online půjčky | Půjčka před výplatou | Půjčka do výplaty | Půjčka ihned na účet | Srovnání online půjček

Půjčky bez náhlížení do registrů | Online půjčka ihned | Peníze na OP | Půjčka 5000 Kč ihned | Půjčka bez registru ihned | Půjčka i o víkendu | Výhodná půjčka | Studentská půjčka

Zdarma půjčky | Půjčka bez 1 Kč na účet | Půjčka 10000 Kč | Půjčka ihned každému