Nárok na podporu v nezaměstnanosti

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5) - Hlasujte!
Loading...
Nárok na podporu v nezaměstnanosti
Půjčka bez doložení příjmu online

Ztráta zaměstnání není vůbec příjemná a nejhorší je, že může postihnout prakticky každého. Když se tak stane, nezbývá než se zaevidovat na příslušném úřadu práce a zjistit, zda máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Náš stát se totiž alespoň částečně o nezaměstnané postará. Jenže na podporu nemají nárok všichni a její výše není nijak závratná.

Vzhledem k tomu, že informace o podmínkách přiznání podpory v nezaměstnanosti se mohou hodit každému, není od věci se na ně podívat podrobněji

K čemu slouží podpora v nezaměstnanosti a kdo má na ni nárok

Tento druh podpory je určen nezaměstnaným občanům s bydlištěm na území ČR vedeným v evidenci úřadu práce. Cíl výplaty peněz od státu spočívá ve zmírnění následků doby, kdy se ocitnete bez práce a bez jakéhokoliv příjmu.

Bohužel, nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá zdaleka každý. Všeobecně se dá říci, že na státní peníze můžete pomýšlet v případě, že jste přišli o práci a prostřednictvím pracovního úřadu si hledáte novou.

Druhou zásadní podmínku na přiznání podpory splňujete, pokud jste ve 2 letech před svým zaevidováním na úřad platili minimálně 12 měsíců důchodové pojištění (je součástí sociálního pojištění). Je úplně jedno, zda jste byli zaměstnaní. pracovali na dohodu či jako OSVČ.

půjčka pro nezaměstnané

Co vše se počítá do doby placení pojistného

Do potřebných 2 let, ve kterých je nutno platit sociální pojištění, se počítají i náhradní doby zaměstnání.

Proto vám bude podpora v zaměstnání přiznána v případě, pokud jste pečovali o dítě do 4 let jeho věku, brali plný invalidní důchod nebo připravovali zdravotně postiženou osobu k práci. Nárok máte i u dlouhodobě vykonávané dobrovolnické služby akreditované Ministerstvem vnitra. Nebo při péči o osobu závislou na vaší pomoci, s kterou jste společně hradili náklady na své potřeby. Když byla na vaši pomoc odkázána osoba mladší 10 let, může vykazovat závislost I. stupně. V ostatních případech je uznáván II., III., a IV. stupeň.

půjčka na podpoře

Výše a délka podpory

Vzhledem k tomu, že uchazeči ve vyšším věku mají na našem pracovním trhu horší výchozí pozici, pobírají podporu v delším časovém úseku.

Když je vám méně než 50 let, čerpáte státní peníze 5 měsíců. Do 55 let získáte podporu na 8 měsíců a nad tento věk máte nárok na výplatu po dobu 11 měsíců.

Co se týká konkrétní výše podpory v nezaměstnanosti, každý uchazeč je posuzován individuálně. Obecně platí, že od úřadu práce můžete maximálně získat 0,58 % průměrné mzdy v ČR, což je nyní 14 604 Kč (pouze při rekvalifikaci se podpora navyšuje na 0,65%).

Jenže tuto částku dostane málokdo. Výše dávky je totiž počítána z průměrného čistého měsíčního výdělku za poslední čtvrtletí, přičemž první 2 měsíce dostáváte 65%, 3. a 4 . měsíc na vás čeká 50% a do konce podpůrčí doby pobíráte 45% z vašeho původního platu.

Pokud jste ovšem ukončili předchozí zaměstnání sami nebo dohodou bez vážného důvodu, budete po celou dobu dostávat pouze 45% z vašeho čistého platu získaného v posledních 3 měsících.

rychlá půjčka bez poplatku

Výpočet podpory u náhradní doby zaměstnání

Když jste před nástupem na úřad práce nebyli v žádném klasickém zaměstnání, ale pouze ve výkonu náhradní doby, počítá se výše vaší podpory ze státem uznané průměrné mzdy. A tak si například po rodičovské dovolené přijdete po dobu 2 měsíců na její 0,15 násobek, další 2 měsíce budete pobírat její 0,12 násobek a ve zbylé době 0,11 násobek. Stejné pravidlo bude uplatněno, nedoložíte-li doklady o vašich příjmech.

Kdy podporu nedostanete

V některých případech se stane, že splňujete 2 výše popsané podmínky a přesto vám nebude podpora přiznána.

Stačí jen pobírat starobní důchod nebo vyšší výsluhu a jste bez dávky. Nárok na podporu ztrácíte, budete-li v půlroční době před evidencí na úřadu vyhozeni z práce kvůli vámi způsobené závažně chybě.

A pokud náhodou získáváte přivýdělek v jakékoliv zaměstnaneckém vztahu kromě hlavního pracovního poměru, nedostanete od úřadu práce ani korunu.

Když opět ztratíte práci

Jakmile si najdete nějaké zaměstnání, po nějaké době jej ztratíte a skončíte opětovně v evidenci pracovního úřadu. Tak stačí platit půl roku důchodové pojištění a máte znovu nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud s vámi ale zaměstnavatel ukončil pracovní poměr z organizačních důvodů nebo jste odešli kvůli zdravotním problémům, je vám podpora vyplácena okamžitě.

půjčka před výplatou 

Odstupné a podpora

Když s vámi zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr a vyplatil vám odstupné, podpora v nezaměstnanosti se posouvá. Což jinými slovy znamená, že první dávku na účtu uvidíte až po době, která byla odstupným pokryta.

Zajímavá situace nastane, máte-li na odstupné nárok a zaměstnavatel vám jej nevyplatil. V takovém případě dejte žádost na pracovní úřad, který vám odstupné může uznat a vyplatit jej ve výši 65% toho původního.

Živnostenský list a podpora

Dejte si pozor, máte-li živnostenský list a občas jej využíváte. Chcete-li se přihlásit do evidence na úřadu práce jako nezaměstnaní, nemůžete mít živnostenský list aktivovaný!

půjčka pro každého

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má většina evidovaných uchazečů

Na úřad práce se nechce nikomu a když už tam jste, nečekejte s rukama v klíně na dar z nebes. Zaměstnanci úřadu zjistí váš nárok na podporu v nezaměstnanosti a budou vám ji měsíčně vyplácet. Pomohou vám při hledání nové práce a umožní případnou rekvalifikaci .

Evidence mezi nezaměstnanými není příjemná, ale s aktivním přístupem si brzy najdete odpovídající pracovní místo.

Chcete získat půjčku 4500,- Kč hned teď?

Půjčí opravdu téměř každému - schvalovatelnost je 96%!
Vyplňte tento jednoduchý formulář a už během 10 minut jsou peníze vaše! Chci získat půjčku 4500,- hned teď!

Prověřené půjčky

Půjčka bez doložení příjmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Ochrana soukromí
TOPlist

Půjčka bez registru | Půjčka bez doložení příjmu | Rychlá půjčka | Online půjčky | Půjčka před výplatou | Půjčka do výplaty | Půjčka ihned na účet | Srovnání online půjček

Půjčky bez náhlížení do registrů | Online půjčka ihned | Peníze na OP | Půjčka 5000 Kč ihned | Půjčka bez registru ihned | Půjčka i o víkendu | Výhodná půjčka | Studentská půjčka

Zdarma půjčky | Půjčka bez 1 Kč na účet | Půjčka 10000 Kč | Půjčka ihned každému